Första medlemsmötet 2015 – Årets Bild 2014

av Patrik Almblad

Välkomna på nästa år första medlemsmöte som hålls den 13 januari 2015 kl 19:00, då vi kommer välja årets bild för 2014.

Årets Bild 2014

Tävlingsregler

 • Varje medlem får lämna in en (1) bild tagen under föregående kalenderår (2014).
 • Bilden ska vara en papperskopia i storleken 30×40 cm eller 30×45 cm
 • Bilden får ej ha ram eller passepartout
 • Tema är fritt och det får vara färg eller svartvitt
 • Årets Bild röstas fram av klubbens medlemmar, där varje medlem, närvarande vid mötet, ska ge 3 poäng till den bild som ni anser är Årets Bild, 2 poäng till den som är näst bäst samt 1 poäng till den bilden ni anser är den tredje bästa. Röstandet sker anonymt.
 • Vinnaren får 50€ + en pokal ”Årets Bild 2014”, tröstpriser tillfaller de två fotografer vars bilder kommit på andra och tredje plats.

Årets Fotograf 2015

På första medlemsmötet i januari kommer styrelsen presentera årets fotograf för året 2015, utställningen kommer vara på hösten.

Vårens aktiviteter 2015

Under planering 🙂 Håll utsikt på vår hemsida

Under maj månad kommer det två fotoklubbar till Åland för att besöka Obscura. En utav klubbarna är ifrån Köping, Sverige, och den andra är Biofoto från Finland & Sverige. Detta tror jag kommer bli en väldigt bra tillfälle för att skapa nya kontakter och byta fotoidéer.

Köpings Fotoklubb
http://www.kopingsfoto.se/

Biofoto
http://www.biofoto.fi/
http://www.biofoto.se/

Resa till Korsholm, september 25-27

I höst kommer Fotoklubben Obscura ordna en resa för våra medlemmar till Fotoklubben Knäppisarna, Korsholm. Under dessa dagar kommer resultatet av tävlingen Natur & Tema att redovisas. Mera information finner ni under denna tråd som vi har lagt ut tidigare -> TÄVLINGEN NATUR OCH TEMA 2015 ÄR IGÅNG!

De kommer ha följande föreläsare:

 • Anders Geidemark (SWE)
 • Thomas Jågas (SWE)
 • Mats Andersson (SWE)
 • Heikki Willamo (FIN)
 • Johan Kajan (FIN)

Mera information kommer under 2015.
http://www.fotoklubbenknappisarna.com/